סגנון חיים

מה זה קרוהן

מחלת קרוהן היא למעשה סוג של מצב דלקתי כרוני, שיכול להשפיע באופן פיזי על מערכת העיכול. על פי מחקרים, חולי קרוהן עשויים לסבול מהדלקת הכרונית בכל אחד מהחלקים שלאורך מערכת העיכול האנושית. יש המתייחסים אל קרוהן לא כאל סוג אחד של מחלה אלא כאל סוגים שונים של מחלות, בשל אופי הפגיעה המשתנה, שיכול להשפיע על המעי ואופי התסמינים. על פי ההערכות, שכיחות המחלה באוכלוסייה היא בערך 1 לכל 200 אנשים. יחד עם זאת, אנשים שקרוב משפחה ישיר אובחן עם המחלה, יושפעו גם הם ממנה בסבירות של כעשרה אחוזים.

קרוהן – מחלת מעי דלקתית

מדע הרפואה מתייחס למחלת קרוהן כאלה כזאת השייכת למחלות המעי הדלקתיות. מעריכים כי מדובר במחלה אוטואימונית, שנוצרת עקב פעילות מוגברת של המערכת החיסונית. המערכת הזאת שאמורה להילחם במחלות מזהה אזורים במעי כגורמים זרים. כתוצאה מכך מתפתחות דלקות ברמות שונות של חומרה. המחלה פוגעת בצורה כרונית ברירית של מערכת העיכול ועלולה להיות מלווה בתסמינים שונים.

מהם התסמינים של קרוהן ואיך מטפלים

אחד התסמינים הנפוצים ביותר בקרב כלל החולים במחלה הינו כאבי בטן משמעותיים, המורגשים בקביעות או מפעם לפעם. הם לרוב מחמירים לאחר כל אכילה או שתייה. בשל הפגיעה הכרונית במעי ובמערכת העיכול, חשוב מאוד להשיג טיפול שמחליש מאוד את הסימפטומים, גם אם לא מרפא לחלוטין את המחלה.

אם המחלה מחמירה, הכאבים מתגברים, הדלקת מתגברת ויכולים להיווצר סיבוכים. סיבוכים ידועים של קרוהן הם בין היתר פיסטולות או חסימות מעיים. פיסטולות הן היווצרות של פתחים בין חללים פנימיים בגוף, שלשלם עלולים לדלוף נוזלים מהמעי. מלבד כאבי בטן, רבים מהחולים סובלים מאי נוחות כללית במערכת העיכול, שלשולים, יציאות רכות ועוד. חלק מהחולים שסובלים מתסמינים ברמות חומרה קשות, חווים ירידה במשקל.

בשלב זה אין בנמצא תרופה שמרפאת קרוהן, אך ניתן לנקוט צעדים שיביאו להקלה משמעותית. בין היתר, שינוי הרגלי תזונה, דיאטות מיוחדות (רפואיות), שימוש בתכשירים ופתרונות טבעיים ולעיתים ניתוח. שימוש בתרופות להפחתת הסימפטומים יעיל בקרב חלק מהחולים. חשוב כמובן להיוועץ ברופא לצורך אבחון מקצועי.