סגנון חיים

שיטת ימימה

שיטת ימימה נועדה לאפשר לחולל תהליך של התפתחות אישית, מתוך חשיבה הכרתית. אם את או אתה רוצים להתגבר על סבל, על מצוקה, על קשיים, שיטה ימימה מציעה כלים שיכולים לעזור להגיע למקום יותר טוב בחיים.

מה כן לשנות ומה לא לשנות

אחד הדברים החשובים שמלמדת אותה שיטת ימימה, זה שלא כל דבר בחיים אפשר או אפילו צריך לשנות. לא תמיד אפשר לשנות את המציאות האובייקטיבית מסביבנו. אבל כן אפשר לשנות את הדרך שבה אנו רואים או מתייחסים למציאות. ברגע שאנו לומדים לשנות את עצמנו בנקודות המפריעות, הכואבות, משנים את הגישה שעד כה לא עבדה, כמעט תמיד התוצאה חיובית.

ללמוד לחשוב – חשיבה הכרתית

על ידי שיטת ימימה ניתן ללמוד צורת חשיבה משופרת. זוהי חשיבה הכרתית, מסודרת והגיונית, אפשר לומר אפילו כמעט מדעית. אולם החשיבה הזאת לא נועדה להגיע למחקרים פורצי דרך בתחום מדעי כזה או אחר, אלא חותרת למשהו אחר לגמרי. החשיבה ההכרתית חותרת לאפשר לנו להבין את עצמנו. להבין מתי דפוסים חשיבתיים קודמים הפריעו לנו ואפילו הזיקו לנו. חשיבה הכרתית מאפשרת לנו לראות את עצמנו ואת האחרים, בצורה יותר חיובית, מכילה ונבונה. כי ראייה עצמית והבנה הכרתית הופכים למפתח חשוב ביותר לשינוי חיובי.

אפילו מסבל, קושי או כאב, אפשר לצמוח

חייבים להכיר בעובדה שיש במציאות לא מעט סבל, קושי או כאב. אבל הניסיון להילחם בהם או להתעלם מהם בצורה אוטומטית, עשוי לחולל קושי גדול יותר. פעמים רבות עצם השיחה, התובנה, הדיון, ההכרה, מאפשרים דרך חדשה, בריאה, צמיחה במלוא מובן המילה. ימימה עצמה נהגה ללמד את תלמידיה בצורה מסודרת, על ידי הכתבה של מושגים, עקרונות, רעיונות. הלימוד שהחל בצורה הגיונית ומסודרת, הוביל לאחר מכן לשיתוף רגשי, סיפורים מהחיים ולימוד עמוק, שעליהם מכילים את החשיבה המסודרת. בעזרת כלי עבודה חזק כל כך, ניתן לשים בצד התנהגויות והרגלים ודפוסי חשיבה קודמים שמפריעים. במקומם, עושים דברים אחרת, באופן שמקדם את החיובי, את הטוב, את השלם. וזה הדבר החשוב – מכל סבל, קושי או כאב, עדיין אפשר לצמוח ובכל גיל אפשר להשתנות ולשנות.

לידיה יונג